Pupeční kýla u miminek
Pupeční kýla (umbilikální kýla) je poměrně častým stavem u novorozenců, při němž se vyklene pobřišnice přes slabé místo břišní stěny v oblasti pupku. Velikost kýly je různá v závislosti na velikosti „branky“, do které se vyklenuje pobřišnice, a případně vsunuje část břišního obsahu (nejčastěji střevo, tuk). Menší kýly se někdy mohou spontánně upravit, pokud vazivová ploténka v oblasti pupku zesílí a zavře se. Kýla je často provázena neoptimálním zapojením svalů trupu, někdy břišní diastázou nebo neideálním psychomotorickým vývojem.
Při řešení kýly fyzioterapeut doporučí cílené cviky pro aktivaci trupového svalstva a zainstruuje rodiče, jak podpořit jeho psychomotorický vývoj správným handlingem (manipulací). Výborné zkušenosti u pupeční kýly máme s využitím kinesiotapingu. Pupeční kýlu lepíme kinesiotapem jako tzv. „mechanickou bariéru“ nebo pomocí pásky podporujeme správnou funkci břišních svalů dle individuálního nálezu.
Jestliže se u vašeho miminka kýla objeví, doporučujeme konzultační návštěvu u fyzioterapeuta co nejdříve, již v šestinedělí. Toto konzervativní, neinvazivní řešení pupeční kýly u miminka má výborné výsledky a je za nás lepším řešením než čekat, zda se kýla spontánně upraví.
Bohužel se o možnosti konzervativní léčby stále mezi odborníky moc neví a mnohdy pak nezbývá jiná možnost než kýlu řešit chirurgicky (nejčastěji v předškolním věku), jak je tomu v současné době bohužel stále běžnou praxí.